Do Indii ze śmiechem! – wyprawa połączona z praktyką jogi śmiechu

Do Indii ze śmiechem! – wyprawa połączona z praktyką jogi śmiechu. 27.2-19.03.2014

Obrazek

Przyśniło mi się, że trafiliśmy do Indii w szybki i prosty sposób bez żadnych kontroli celnych i od razu znaleźliśmy się na plaży w Goa i zaczęliśmy się śmiać… To kolejny mój sen, który przypomina mi o pomyśle by zorganizować wyprawę do Indii, kolebki duchowości i jogi śmiechu dla Was – rosnącego grona miłośniczek i miłośników jogi śmiechu. Jestem żywym dowodem na to, że podróż do Indii zmienia całe życie – tam do mnie przyszła joga śmiechu i teraz w pełni zajmuję się uczeniem tej radosnej praktyki w Polsce. Ho ho ha ha ha, no to zaczynamy przygotowania!

Pierwszym celem wyprawy jest zmobilizowanie, a może lepiej zaczarowanie Was do codziennej praktyki jogi śmiechu i bliższe poznanie tej metody. Dlatego chcę, żebyśmy odwiedzili prężnie działające indyjskie kluby śmiechu w Mumbaju (obecna nazwa Bombaju) i Bengaluru (Bangalore), gdzie codziennie w kilkunastu miejscach kilkadziesiąt osób spotyka się aby wspólnie się śmiać :). Przy okazji wizyty w tym drugim mieście staram się zorganizować kilkugodzinne spotkanie naszej grupy z twórcą jogi śmiechu dr Katarią, który poprowadzi dla nas praktyczną sesję jogi śmiechu i opowie nam o filozofii tej metody, a także zapozna nas z powstającym tam Laughter Yoga University. Doktor Kataria wyraził duże zainteresowanie spotkaniem z naszą grupą i w ciągu najbliższych tygodni jest gotów ustalić ze mną dokładny dzień spotkania. Osobiście uważam, że spotkanie setek ludzi śmiejących się wspólnie w Indiach może być nawet potężniejszym doświadczeniem niż poznanie samego twórcy ruchu jogi śmiechu, którego na pewno będziemy gościć również w Polsce – być może już w przyszłym roku.

Obrazek

Jestem zdania, że przy okazji pobytu w Indiach dobrze jest poczuć ten kraj i zwolnić obroty, po prostu nacieszyć się sobą i byciem w pięknych miejscach, cudownymi ludźmi, wspaniała kuchnią bez konieczności gonienia za kolejnymi atrakcjami. Z miejsc, które miałem szansę poznać, najbardziej odpowiednim do zaszycia się w Indiach wydaje mi się Arambol na Goa, piękna miejscowość położona na plaży, gdzie spotkamy to co najlepsze w Indiach bez chaotycznego i niekiedy stresującego klimatu wielkich miast… Ja wraz z moją żoną Anetą poznaliśmy to miejsce dzięki Dawidowi i Zosi Rzepeckim, gdyż braliśmy udział w prowadzonych przez nich warsztatach tantry. Gościliśmy w Arambolu trzy tygodnie i nie spieszyliśmy się z wyjazdem, a na cudownym klifie nad którym unoszą się orły, zdecydowałem się oświadczyć Anecie, a Dawid z Zosią poprowadzili dla nas przepiękną ceremonię. Oczywiście zabierzemy Was w to tętniące miłością miejsce.

Obrazek

W czasie planowanego tygodnia pobytu w Arambolu prowadziłbym codziennie godzinną sesję jogi śmiechu, a dodatkowo na miejscu moglibyśmy korzystać z innych inspirujących zajęć, np. hatha jogi, kundalini jogi, ajurwedy, medytacji Osho, tantry czy gotowania według tradycyjnej kuchni indyjskiej. Arambol to też miejsce, gdzie można znaleźć różne rodzaje tańca, medytacji, masaży, nowe odmiany jogi nieznane w Polsce – słowem światowe nowości z szeroko rozumianej branży „ciało, rozwój i duch” :). Wyjątkowy pozytywny klimat Arambolu tworzą ludzie z całego świata, którzy co wieczór przed zachodem słońca na plaży zbierają się, wspólnie tańczą i grają na bębnach. Codziennie też odbywają się tam koncerty zarówno tradycyjnej indyjskiej muzyki, jak i niezłych zachodnich zespołów, które tu spędzają wakacje. Każdy tu może znaleźć coś czego szuka, zarówno spokój, jak i okazje do rozwoju i zabawy.

Obrazek

Mam świadomość, że dla części z Was będzie to pierwsza wizyta w Indiach i warto by było przy okazji zobaczyć również ważne miejsca dla tutejszej kultury, dlatego mam dla Was kilka propozycji leżących mniej więcej na trasie Bombaj – Goa- Bangalore. Indie to kraj wielkich odległości, a loty wewnętrzne są stosunkowo drogie, dlatego proponuję zostawić na następny raz zimne o tej porze Himalaje czy Tadż Mahal… Będziemy podróżować po cieplejszych i bezpieczniejszych południowych Indiach koleją, autobusami i niekiedy auto-rikszami, korzystając z równie ciekawych miejsc leżących w pobliżu naszej trasy.

Obrazek

  1. W czasie pobytu w Arambolu odwiedzimy liczące setki lat mistyczne drzewo banianu, którego gałęzie stają się korzeniami. Chętnym do dalszego zwiedzania pomogę w skorzystaniu z wycieczek np. do plantacji przypraw i starego portugalskiego kolonialnego miasta, ogromnego wodospadu, pełnego małp rezerwatu przyrody czy targu rękodzieła.Obrazek
  2. W Bombaju chętnie zabiorę Was do świątyni i dzielnicy Sikhów, gdzie każdy przybywający jest mile widziany i dostaje bezpłatny posiłek. Odwiedzimy też świątynie dżinistów (Jain temple) i najważniejszą świątynią hinduistyczną, do której przybywają roztańczone grupy pielgrzymów. Przejdziemy się też po Kolabie, najbardziej zabytkowej i klimatycznej części miasta, dochodząc do największego portu w tej części świata Gateway of India.
  3. W Bangalore możemy obejrzeć rozległy i piękny park połączony z ogrodem botanicznym Lal Bagh, możemy też rozważyć wizytę w pobliskim rezerwacie przyrody i udać się nad jezioro, których jest w tym mieście obfitość. Możemy też obejrzeć dodatkowo największą na świecie świątynie Hare Kriszna z widokiem na wieżowce światowego centrum IT.
  4. Stosunkowo blisko Bangalore, bo jedynie 135 km jest miasto Majsur (Mysore), gdzie mieści się piękny pałac Maharadży i wiele ważnych świątyń. Jest to miasto uchodzące za jeden z istotnych duchowych ośrodków Indii, w pobliżu mieści się kilka znanych aśramów, a dodatkowo od nazwy tego miasta wziął nazwę dynamiczny styl jogi (astanga styl Mysore).
  5. Zaledwie 90 km od Mysore mieści się Bylakuppe, drugie po Dharamasali największe tybetańskie miasto w Indiach, od początku lat 1960-ych osiedlali się tam tybetańscy uchodźcy, mają kilka świątyń i kultywują swoje tradycje. Jest to okazja do spotkania z kulturą Tybetu w cieplejszym klimacie http://www.thebetterindia.com/3305/bylakuppe-tibetan-town-karnataka/SONY DSC
  6. Po drodze z Goa do Bangalore możemy odwiedzić miasto Sirsi i pobliskie lasy deszczowe stanu Karnataka, gdzie w latach 1980-ych narodził się ruch obrońców drzew Appiko. Miałem okazję gościć tam przez kilka dni i odwiedzić wiejskie społeczności żyjące w zgodzie z naturą i kultywujące tradycje naturalnie łącznie z aranżowaniem małżeństw. Spotykałem się z niesłychaną gościnnością. Niektóre z wiosek są bardzo ciekawe kulturowo, na przykład w jednej z nich mieszkają czarnoskórzy potomkowie niewolników sprowadzeni przez portugalskich kolonizatorów z Afryki. Wizyta tam pozwoli nam zapoznać się z inspirującą pracą organizacji ekologicznej Prakriti, która pomaga wiejskim społecznościom zarabiać jednocześnie, korzystając z lasu w zrównoważony sposób.
  7. Hampi to jedno z najważniejszych świętych miast Indii, w naszym odczuciu ósmy cud świata, możemy tu zobaczyć tysiące świątyń wykutych w skale, a z samego rana obejrzeć poranną pudżę – kąpiel w rzece z udziałem świątynnej słonicy, która nas chętnie pobłogosławi. Możemy Was też zabrać w miejsce, które nam pokazali Dawid i Zosia Rzepeccy – świątynie z panoramą skalnego miasta, w której przez całą dobę zatrudnieni przez bogatego człowieka z Bombaju chcącego poprawić sobie w ten sposób karmę, muzycy grają mantry na różnych instrumentach.
  8. SONY DSC
  9. Weźmiemy udział w święcie kolorów Holi, które wypada 17-18 marca 2014. Holi jest atrakcyjnym świętem praktykowanym w całych Indiach, polega na obrzucaniu się kolorowymi farbami, a jego istotą jest wybaczenie. Tutaj możecie zobaczyć jak wyglądało Holi w 2013 w zespole jogi śmiechu w Bangalore.
  10. Na przywitanie z Indiami z kolei trafimy na największe święto Sziwy Maha Shivatri przypadające 28.02.2014, kiedy przez całą noc gra muzyka i odbywają się w świątyniach spektakle poświęcone temu bogowi.

SONY DSC

Termin:

wstępny termin to 27.2-19.3 -termin może ulec niewielkiej zmianie w zależności od dostępności lotów ale zakładam jako maksymalną długość całego wyjazdu 3 tygodnie. Proponuje taki termin szczególnie ze względu na przypadające 17-18 marca święto Holi.

Wielkość grupy:

Maksymalny rozmiar grupy to dla mnie 20 osób.

Koszt

Koszt imprezy będzie zależał od programu. Szacuję całościowy koszt imprezy z uwzględnieniem przelotu, noclegów, żywności i wszystkich niezbędnych wydatków na ok 6000-7500 zł. Postaram się wybrać najtańszy, a jednocześnie możliwie komfortowy wariant tak byśmy mogli korzystać z noclegów w przyzowitym indyjskim standardzie.

Na konto biura podróży wpłacimy koszt naszych biletów licząc przelot z Bombaju na Goa (ok 3000 zł). Ja najprawdopodobniej zbiorę w Polsce też ok 1500 zł od osoby na poczet wizy (ok 250 zł), ubezpieczenia, kosztów organizacyjnych wyjazdu. Resztę pieniędzy ok 2500-3000 zł weźmiecie ze sobą w euro lub dolarach na noclegi, jedzenie, bilety wstępu, przejazdy autobusami, koleją i taksówkami (można wypłacić też część sumy na miejscu z bankomatów).

SONY DSC

Jedzenie

Żywność jest tańsza niż w Polsce, za 15 zł na Goa, a nawet za 7 zł w barach w Bombaju czy Bangalore dla lokalnej ludności można zjeść niezły posiłek wegetariański. Generalnie w Indiach dominuje najlepsza na świecie kuchnia wegetariańska, co akurat mnie bardzo odpowiada. Szczęśliwie, spragnieni mięsa też znajdą coś dla siebie (głównie drób i na Goa świeże ryby) w ramach kuchni określanej mianem „Non-veg”. Nie będę zbierał pieniędzy na jedzenie, każdy będzie mógł we własnym zakresie zdecydować się na tańsze jedzone na stojąco lub bardziej wykwintne posiłki, przy tańszej opcji można przez 3 tygodnie smacznie jedząc nie wydać więcej niż ok 800 złotych.

SONY DSC

I pamiętajmy: to jednak Indie!

SONY DSC

Kontakt z Indiami jest sam w sobie przygodą i okazją do głębokiego rozwoju czyli zakwestionowania naszych podstawowych sposób myślenia i działania. Symbolicznie, na zajęciach hatha jogi w Indiach udało mi się samodzielnie stanąć na głowie, co było poza moim zasięgiem w Polsce. Są i dobre niespodzianki, takie jak nagłe zaproszenia na darmowy posiłek w świątyni, jak i wyzwania. Przykładowo w czasie mojego pobytu nasz autobus miał kilka godzin opóźnienia spowodowane strajkiem. W tym czasie w dworcowej restauracji kelnerzy w ramach strajku podawali jedynie napoje, odmawiając podania żywności aż do godziny 18, na którą zaplanowano koniec strajku. Nastawiam się pozytywnie, że wszystko się uda i wręcz przyznam, że w tym kraju czułem się tak bezpiecznie jak chyba nigdzie indziej na świecie. Ale wybierając się do Indii trzeba trochę „wrzucić na luz”, nie oczekiwać zachodnich standardów punktualności i komfortu, mieć zgodę na to, że nasz program może się zmienić na miejscu, że być może z powodu niezależnych od nas czynników będziemy musieli z czegoś zrezygnować. I tutaj z pomocą przyjdzie nam joga śmiechu: możemy śmiać się niezależnie od okoliczności, dbając o pozytywne nastawienie umysłu. W kraju tym dobrze się odnajdą ludzie, którzy traktują swoje życie jako dar, cieszą się z tego, co dostają od Opatrzności lub losu (raczej Opatrzności, bo w Indiach trudno pozostać ateistą…). Jeśli na przykład z powodu strajku będziemy musieli zostać gdzieś jeden dzień dłużej, zapewniam, że na miejscu znajdziemy wystarczającą ilość ciekawych bodźców i atrakcji, a dla mnie kluczowe będzie utrzymanie dobrej atmosfery w grupie, w czym pomoże nam joga śmiechu.

SONY DSC

Plan przygotowania:

Na razie zbieram wstępne zgłoszenia, uwagi co do propozycji i propozycje ewentualnych dodatkowych punktów programu, ustalamy na grupie na Facebooku dokładny plan i termin wyjazdu.

10.10.2013 Zaczynam zbierać zgłoszenia – można też zgłaszać swoje propozycje programowe.

30.10.2013 Zaczynam zbierać zaliczki.

30.11.2013 (Albo wcześniej w wypadku zebrania kompletu 20 osób) – Zamykamy listę – kupujemy bilety, składamy wnioski o wizy

27.02.2013 – Jesteśmy w Indiach, ha ha ha! 🙂

Wyprawie patronują:

logo-małe  Baba Joga

Layout 1

tantralove

 Joga Magazyn 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s